A stressz korunk népbetegsége. Igen, ez elég elcsépelten hangzik, de gondoljunk bele, hogy mennyi mennyi változáson kell keresztül mennünk, és szinte folyamatosan alkalmazkodnunk. Így mondhatjuk azt is, hogy a stressz a VÁLTOZÁS betegsége.
A változásokhoz való alkalmazkodás viszont természetes velejárója az életnek. Ezért nagyon nem mindegy, hogyan reagálunk mindezekre. Ha nem megfelelően tesszük ezt, ha megtagadjuk a problémát, ha rajtunk kívülálló dolgok miatt aggódunk, ha elnyomjuk, elfojtjuk negatívnak mondott érzéseinket, ha tehetetlennek érezzük magunkat egy helyzetben, felborulhat testi- lelki harmóniánk, egyensúlyunk.
Ilyen például az aggódás: mi lesz, ha….. elhagynak, megszűnik az állásom, a gyerekem……, ha nem esek teherbe, ha jön az árvíz, ha …… stb. Ezek az érzések mind megzavarják a testem energiaárámlását, amik először csak az életminőségemet zavarják, de ha tartósan jelen van az életemben, akár testi tüneteket is okozhatnak.
Dr. Selye János így fogalmazta meg a streszt: „ a test nem specifikus válasza a testet ért igénybevételekre”. (igénybevétel = esemény, körülmény). Amelyek stresszt idéznek elő stresszoroknak nevezzük. Lehet ez akár az időjárás, zaj, határidő, vita, házasságkötés is, bármely szituáció, amely alkalmazkodást követel tőlünk.
Ugyanakkor a stressz az élet sava borsa. Ez működtet minket.
Nem lehet teljesen stresszmentesen élni, azok az emberek már a temetőben vannak. A valódi cél, a szükségtelen stresszorok csökkentése az életünkben.
Dr. Selye szerint kétfajta stressz létezik:
- eustressz: amikor teljesen feldobottnak, ösztönzöttnek, optimistának, lelkesnek érezzük magunkat, amikor szembesülünk a kihívást jelentő eseménnyel.
- distressz: amikor tehetetlennek érezzük magunkat, frusztráció, csalódottság, kimerültség , szédülés, testi tünetek érzése jelzi, hogy nem megfelelően kezeljük az adott szituációt.
Mi történik, ha a problémáink megoldatlanok maradnak? Miért kell ezzel foglalkoznom?
Honnan tudom, hogy túl stresszes vagyok?
A test mindig jelez, méghozzá fizikai tünetekkel. Ilyenek például:
- magas vérnyomás
- érelmeszesedés
- fertőzések, betegségek, rák
- cukorbetegség
- fejfájások (izmok megfeszülése, véredények összeszűkülése)
- fekélyek
- álmatlanság
- allergiák és bőrgyulladások
- egyéb fizikai jelek: kimerültség, étvágy változások, fogyás vagy hízás, hányinger, émelygés, szexuális problémák, székrekedés, hasmenés
Hogyan hat a lelkemre, ha stresszes vagyok:
- Depresszió
- apátia (levertség)
- mentális kimerültség
- alacsony önértékelés
- szorongás
- ingerlékenység
- tagadás
- legyőzöttség érzése
- áldozatiság érzése
Hogyan jelentkezik ez a viselkedésemben:
- munkakerülés vagy késés
- a produktivitás elvesztése
- hajlam a balesetekre
- munkoholizmus
- visszahúzódás
- változások az étkezési szokásokban
- fokozott alkohol, nyugtatók, lazítók, gyógyszerek fogyasztása
- fokozott dohányzás
- szexuális problémák
- alvási szokások megváltozása
Az élet sokmindenre megtanít minket. Ha sikeresen alkalmazkodunk, akkor az élet egy izgalmakkal teli kaland, utazás lehet. Ha nem, akkor csak egy rémálom, amit végig szenvedünk. Hiszem, hogy nem szenvedésre születtünk, hanem arra, hogy megéljük valódi Önmagunkat, mindezt örömben és szeretetben.
Ne feledjük, nem az a cél, hogy teljesen stresszmentesen éljük, hanem hogy jól tudjunk alkalmazkodni a minket ért kihívásokra, eseményekre. Nem az eseményeket tudjuk átalakítani, hanem a gondolatainkat és a hozzáállásunkat. Vegyünk fel egy másik szemüveget, akár lehet több is, és tudjuk, hogy egy élethelyzethez mindig több nézőpont is tartozik.
Használjuk ki ezeket a lehetőséget, és változtassuk meg a gondolkodásunkat.
Ebben tudok segíteni, hogy Veled együtt szemüveget, nézőpontot váltunk, és megnézzük mi akadályoz Téged a saját BOLDOGSÁGOD megélésében.